מטיס ניסוי – מה הוא עושה ואיך הוא משתלב בתהליכי פיתוח?

מטיס ניסוי הוא מקצוע מבוקש בקרב חברות וגופים העוסקים ברחפנים והטכנולוגיות הקשורות אליהם. בין אם מדובר בגופים העוסקים ברגולציה, פיתוח רחפנים או טכנולוגיות חדשות, כולם זקוקים לביצוע ניסויים, תמיכה בניסויים ובתהליכי הפיתוח.

רחפנים משמשים אותנו למטרות שונות, הן בתחום הפנאי והספורט והן לשימושים מסחריים. ככל שהטכנולוגיות מתפתחות, כך גם מתאפשרים יישומים חדשים. היישומים החדישים מגדילים את הביקוש וגם יוצרים דרישות לתכונות ויכולות חדשות.

ישנן חברות רבות העוסקות בפיתוח רחפנים, כולל פיתוח של יישומים חדשים עבור רחפנים, אפליקציות ותוכנות המאפשרות לעבד את המידע הנאסף מהרחפנים. מדובר בתהליכי פיתוח מורכבים המאפשרים שילוב רחפנים בתעשיות חדשות.

אנו מברכים על כך שחברות טכנולוגיות ישראליות לוקחות חלק חשוב בפיתוח תחום הרחפנים.

מדוע צריך ניסויים ברחפנים

על מנת לפתח את הרחפנים ולהציג טכנולוגיות חדשות, העוסקים בכך חייבים לבצע ניסויים בטרם הם מציגים את הטכנולוגיות לשוק. למשל מי שמפתח רחפן חדש, צריך לוודא כי הרחפן בטיחותי ויש לו את היכולת לבצע את הביצועים המתאימים למטרת השימוש. יתכן שאנו עוסקים בביצועי הרחפן עצמו, ויתכן שאנו עוסקים בביצועי הציוד שהרחפן מפעיל; ואלו בעצם משפיעים אחד על השני. 

שינויים הנדסיים במבנה הרחפן, שינויים בחומרים ממנו הוא עשוי, שינויים במנועים ושינויים בסוללה. כל פרט קטן שמשנים ברחפן משפיע על דינמיקת ההטסה. תהליכי פיתוח יכולים להימשך חודשים ואפילו שנים ובמהלכן יש צורך באינספור הטסות ניסוי בתנאים שונים. לכן יש צורך בטייס ניסוי אשר יבחן את ישימות הטכנולוגיה החדשה.

כל סטארטאפ בתחום הרחפנים, דורש ניסויים. אלמנטים שונים עשויים לעמוד למבחן, כולל נושאי בטיחות ורגולציה. גם אם רוצים לנסות מצלמה חדשה יש צורך בטייס ניסוי. נרצה לבחון את השפעת המצלמה על מעוף הרחפן ונרצה גם לבחון את ביצועי המצלמה בתנאי המעוף.

הצעד הבא של הרחפנים הוא הספקת מוצרים לצרכן באמצעות רחפן, וזו דוגמה נוספת לצורך במטיסי ניסוי. ניסויים בטכנולוגיות אלו נעשים על ידי חברת שונות. אמזון היא אחת החברות הבינלאומית המשקיעה בכך משאבים, אך גם חברות בישראל עוסקות בזה. הניסויים מספקים מידע מסוגים שונים המשמש לצורך תהליכי הרגולציה, התפעול והישימות, הבטיחות ועוד. 

מה נדרש ממטיס ניסוי?

הדבר הבסיסי הוא שליטה מלאה ברחפן. על מטיס ניסוי לדעת כיצד לשלוט על הרחפן בצורה הטובה ביותר, במצבים שונים. יש לקחת בחשבון כי הניסוי של הרחפנים החדשים יכול לגרום לשינויים שונים בצורה שטס הרחפן.

לכן המטיס צריך לא רק יכולת הטסה טובה, אלא גם יכולת להגיב למצבים בלתי צפויים. עליו לספק תובנות החשובות למהנדסים ולצוותי הפיתוח. אלו אוספים נתונים שונים, חלקם ממקורות אלקטרוניים, אך גם חוות הדעת של המטיס יכולה להיות בעלת ערך במקרים רבים. 

מטיס ניסוי לוקח חלק חשוב בכל תהליכי המחקר והפיתוח של רחפנים חדשים או טכנולוגיות הקשורות לשימוש ברחפנים. ובמקרים רבים מעורב גם בתהליכי האפיון, התכנון והפיתוח, בניית אב טיפוס, הכנסת שיפורים, פיתוח פרקטיקות להטסה ושימוש בציוד, תהליכי רישוי ועד השקת המוצר. לכל אורך הדרך יש צורך בהטסות ניסוי רבות. כאשר כל הטסה מפיקה תובנות המביאות לשינוי במוצר, ודורשות ניסויים נוספים. 

עוד בתכנים ומדיה...

מסלולי הכשרות בפרופלור

צרו איתנו קשר!

נציגי פרופלור זמינים וערוכים לענות על כל שאלה, השאירו פרטים ואנחנו חוזרים

תודה שיצרתם איתנו קשר!

נציג פרופלור יחזור אליכם בהקדם האפשרי!

דילוג לתוכן